Digitalizacja procesów wytwarzania i planowania w branży farmaceutycznej – jakie przynosi korzyści i co zmienia w funkcjonowaniu branży?
Jedną z branż, w której digitalizacja ma szczególne znaczenie, jest przemysł farmaceutyczny. Wraz z postępem technologicznym, rosnącymi wymaganiami regulacyjnymi i złożonością produkcji leków oraz wyrobów medycznych, przedsiębiorstwa farmaceutyczne muszą skoncentrować się na innowacyjnych rozwiązaniach, aby spełnić rosnące oczekiwania konsumentów i by zapewnić bezpieczeństwo pacjentów.
Dla firmy świadczącej usługi kontraktowego pakowania leków i wyrobów medycznych (CPO), jaką jest Prespack, optymalizacja jest niezbędna, aby podnieść wydajność i jakość procesów. Aby sprostać temu wyzwaniu, konieczne jest wprowadzenie elektronicznego zapisu procesów produkcji oraz systemu skomputeryzowanego, czyli digitalizacja oraz automatyzacja procesów wytwarzania i planowania.
Czym są systemy ERP w branży farmaceutycznej?
W dynamicznym i konkurencyjnym środowisku biznesowym, digitalizacja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu efektywności i poprawie wyników operacyjnych przedsiębiorstw. Systemy ERP (Enterprise Resource Planning) są nieodzownym narzędziem, które umożliwiają przedsiębiorstwom wprowadzenie cyfrowej transformacji i optymalizację swoich procesów.
W przypadku firm świadczących usługi serializacji i agregacji oraz kontraktowego pakowania produktów leczniczych , wiedza na temat aktualnego procesu produkcji oraz możliwość analizy w czasie rzeczywistym stały się niezwykle istotne. Dlatego firma Prespack już jakiś czas temu zdecydowała się wdrożyć system ERP, który umożliwia automatyzację zbierania i weryfikowania danych o postępach produkcji, by dostosować się do zmieniających się wymagań rynkowych oraz, aby spełnić oczekiwania klientów.
System wdrożony w naszej firmie to kompleksowe oprogramowanie, które zostało stworzone w celu zarządzania zasobami przedsiębiorstwa. Wybrany przez nas system ERP integruje różne dziedziny działalności firmowej, takie jak finanse, zarządzanie magazynem, produkcją, sprzedażą, zamówieniami i wiele innych, kluczowych dla prowadzenia działalności w sektorze farmaceutycznym.
Wprowadzenie systemu skomputeryzowanego w Prespack przyczyniło się do optymalizacji naszych działań. Elektroniczny zapis procesów produkcji umożliwia ścisłe monitorowanie postępów produkcji i analizę danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest szybkie reagowanie na ewentualne problemy oraz podejmowanie skutecznych działań naprawczych. Automatyzacja zbierania i weryfikowania danych pozwala również na poprawę precyzji i jakości procesów.
System skomputeryzowany wdrożony w Prespack umożliwia także lepszą kontrolę efektywności świadczonych usług. Dzięki elektronicznemu zapisowi procesów produkcji, firma ma pełną kontrolę nad tym, jakie czynności są wykonywane na poszczególnych etapach procesu pakowania. Możliwość dokładnej analizy danych pozwala identyfikować obszary, w których można wprowadzić ulepszenia i zoptymalizować wydajność produkcji.
Dzięki systemowi wdrożonemu w Prespack jesteśmy w stanie, za pomocą kilku kliknięć prześledzić drogę, jaką przebyła konkretna partia produktu z danej dostawy, ze wskazaniem dnia, godziny, minuty danego etapu. Podobnie z rejestracją procesów – program gromadzi dane w czasie rzeczywistym, co w efekcie prowadzić ma do optymalizacji tych procesów. Możliwość odtworzenia przebiegu procesu produkcji zwiększa bezpieczeństwo pacjentów.
Podsumowanie
Optymalizacja procesów wytwarzania i pakowania możliwa jest poprzez wdrożenie elektronicznego zapisu procesów produkcji. Wynika to z konieczności podnoszenia wydajności oraz jakości. Bardzo istotna stała się wiedza o aktualnie prowadzonym procesie oraz możliwość jego dokładnej analizy w czasie rzeczywistym. Realizację tych celów umożliwia zaprojektowanie i wdrożenie odpowiedniego systemu skomputeryzowanego. Głównym celem naszego systemu ERP jest usprawnienie efektywności operacyjnej przedsiębiorstwa poprzez integrację procesów biznesowych i zapewnienie spójnego przepływu informacji między różnymi działami organizacji. Dzięki temu firma może lepiej zarządzać zasobami, optymalizować procesy produkcyjne, zwiększać efektywność sprzedaży i usprawniać obsługę klienta.
Kluczowymi korzyściami wynikającymi z zastosowania systemu ERP są zwiększenie efektywności, eliminacja redundancji i błędów, lepsze wykorzystanie zasobów, usprawnienie współpracy między różnymi działami firmy oraz możliwość podejmowania decyzji opartych na dokładnych danych.
W Prespack wiemy, że aby dostosować się do sytuacji rynkowej oraz, by spełnić wymogi Klienta, jako firma specjalizująca się w pakowaniu kontraktowym produktów leczniczych oraz produktów zawierających substancje psychotropowe, musieliśmy wdrożyć system pozwalający na automatyzację zbierania i weryfikowania danych o postępach produkcji. Jest to wyzwanie stojące przed całą branżą, My zrobiliśmy już krok w tym kierunku, by zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług.