Agregacja, przyszłość identyfikowalności w branży farmaceutycznej.
Agregacja farmaceutyczna to kolejny logiczny krok po wdrożeniu serializacji. Są to dwa ściśle powiązane ze sobą procesy. Z definicji agregacja łączy unikalne zserializowane opakowania jednostkowe leków na receptę z wyższym poziomem opakowań zbiorczych, a następnie z poziomem palety nadające im unikalny numer seryjny. Wyroby z numerami seryjnymi są umieszczane w procesie agregacji w większym opakowaniu zbiorczym (zestawy, kartony, palety).
W opakowaniu zbiorczym każde opakowanie ma zawsze swój własny niepowtarzalny numer seryjny, ale również cała paczka i paleta ma etykietę zawierającą unikalne numery seryjne. Podsumowując, jest to proces tworzenia hierarchicznej relacji między unikalnymi identyfikatorami przypisanymi do opakowania zbiorczego.
Wiele firm, które zakończyły proces wdrażania serializacji produktów, przewiduje agregację jako kolejny krok. Daje ona nowe możliwości w procesie śledzenia leków w łańcuchu dostaw. Dzięki zastosowaniu tych rozwiązań firmy farmaceutyczne osiągają znaczące oszczędności. Nieodłącznie wiąże się to również z unowocześnieniem procesu produkcyjnego. Obecnie wiele firm farmaceutycznych postrzega to rozwiązanie jako kluczową zaletę dla funkcjonowania własnego biznesu.
Wśród wielu korzyści płynących z wdrożenia agregacji można wymienić:
- łatwiejsze zarządzanie procesem produkcji,
- optymalizacja procesu wyszukiwania konkretnych produktów przy dostawie hurtowej,
- usprawnienie procesu kontroli,
- dostęp do wszystkich szczegółowych danych,
- ułatwienie procesu eksportu i importu produktów leczniczych,
- uproszczenie procesu wycofywania określonych partii produktów.
Agregacja pozwala na radykalne oszczędności czasu. Eliminujemy dzięki niej konieczność otwierania każdej partii lub opakowania zbiorczego w celu zeskanowania pojedynczego produktu. Wszystkie dane są łatwo dostępne w łańcuchu dostaw. Dzięki temu łatwo można śledzić produkty w każdej transakcji. Wpływa to pozytywnie na wydajność procesu dystrybucji, a w konsekwencji na bezpieczeństwo i niezawodność procesów.
Proces agregacji nie jest obowiązkowy. Aktualnie żadne prawodawstwo, zarówno w Europie zachodniej, jak i Ameryce, nie nakazuje wykorzystywania danych agregacyjnych. Jest to jednak zalecane działanie, ze względu na wymienione korzyści, a także z uwagi na fakt, że wzmacnia ona integralność łańcucha dostaw. Przewiduje się, że coraz więcej państw będzie musiało przyjąć agregację w ramach krajowych przepisów dotyczących obiegu produktów leczniczych.
Warto zaznaczyć, że wprowadzenie nowych rozwiązań wiąże się również z dużymi wyzwaniami. Na szczególną uwagę zasługują tutaj oczywiście kwestie związane z oprogramowaniem i nowym sprzętem. Duże znaczenie będą miały także różnice w samej metodologii pakowania. Producenci będą musieli wdrożyć także nowe procedury reagowania na różne niespotykane do tej pory sytuacje.
Na polskim rynku działa zaledwie kilka firm oferujących profesjonalne rozwiązania, które mogą sprostać wymogom w branży farmaceutycznej. Cieszymy się, że w ciągu najbliższych miesięcy również i my wdrożymy rozwiązanie pozwalające agregować dane serializacyjne. Dzięki temu będziemy mogli oferować Klientom nową usługę, która przyśpieszy procesy logistyczne i usprawni kontrolę produktu leczniczego w łańcuchu dystrybucji. Wkrótce przekażemy Państwu więcej informacji.