AGREGACJA FARMACEUTYCZNA
Agregacja produktów leczniczych to kolejny etap po serializacji. Te dwa procesy mają na celu lepszą kontrolę i poprawę bezpieczeństwa produktów leczniczych. Firmy, które już wdrożyły rozwiązania serializacyjne mogą teraz rozważyć wdrożenie kolejnego etapu - agregacji.
Agregacja łączy zserializowane opakowania jednostkowe produktów leczniczych spakowane w kartonach zbiorczych z wyższym poziomem opakowań zbiorczych, a następnie z poziomem palety nadając im unikalny numer seryjny. Dzięki temu, możliwe jest śledzenie zawartości opakowania zbiorczego w całym łańcuchu dostaw. Takie rozwiązanie pozwala za pomocą skanu pojedynczego kodu, zidentyfikować całą zawartość opakowania zbiorczego.
Jak działa agregacja?
Agregacja umożliwia firmom płynne śledzenie ich produktów w całym łańcuchu dostaw. Tę zasadę w literaturze często określa się mianem rodzic-dziecko. Kiedy umieszczamy blister w opakowaniu składanym (dziecko) jego unikalny kod jest skanowany. Kilka składanych opakowań jest pakowane w wiązkę (rodzica). Opakowania są umieszczane w relacji z pakietem nadrzędnym, te zagregowane pakiety są łączone i umieszczane w relacji z opakowaniem zbiorczym. Proces ten przypomina logiką BLOCKCHAIN, który ma na celu zwiększenie przejrzystości.
Korzyści wynikające z wdrożenia agregacji farmaceutycznej:
- możemy gromadzić i analizować dużą liczbę parametrów produktowych,
- oszczędzamy czas, uproszczamy procesy operacyjne,
- ułatwiamy proces wycofywania produktów z obrotu handlowego,
- eliminujemy konieczność otwierania każdej partii lub opakowania zbiorczego,
- zwiększamy wydajność procesu dystrybucji.
Globalizacja stwarza nowe możliwości i wyzwania
Te firmy, które już dziś zdecydują się na agregację, mogą wyróżnić się na tle konkurencji i otworzą się na nowe rynki zbytu. Wymóg agregacji produktów leczniczych wprowadza coraz więcej państw, Takie rozwiązania wdrożyły już np. Turcja, Egipt czy Indie. Od 2020 roku agregacja stała się również obowiązkowa w Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP) oraz w Pakistanie. W kolejnych latach do tych państw dołączyły również Japonia, Brazylia, RPA, a w 2023 roku ma również dołączyć USA.
Brak agregacji będzie równoznaczny z zakazem eksportu do wymienionych Państw. Proceder fałszowania produktów leczniczych jest dość powszechnym zjawiskiem, które stale ewoluuje. Jednak serializacja połączona z agregacją może przyczynić się do znacznego jego ograniczenia i zmniejszenia jego opłacalności.
Nowa usługa w Prespack
Prespack wdraża rozwiązania, które pozwalają agregować dane serializacyjne. Dzięki temu możemy zaoferować Państwu nową usługę, która przyśpieszy procesy logistyczne i zdecydowanie usprawni kontrolę całego procesu. Nowa usługa umożliwia również producentom farmaceutycznym dostęp do nowych rynków eksportowych.
Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel.: +48 61 839 24 75