Agregacja w przemyśle farmaceutycznym.
Kolejny krok po serializacji.
Globalizacja to zjawisko silnie wpływające na rozwój krajów i regionów na całym świecie. Z roku na rok w wyniku tego procesu wymieniamy coraz więcej towarów, informacji, więcej podróżujemy i współpracujemy. Nie da się ukryć, że współczesny rynek farmaceutyczny podlega procesowi globalizacji. Szacuje się, że przez najbliższe dziesięć lat sektor farmaceutyczny będzie zdominowany przez wiele różnych czynników takich jak: rozrastające się regulacje prawne, mniejsza oferta nowych produktów, starzejące się społeczeństwo i postęp technologiczny. Warto zauważyć, że mało jest takich branż na świecie, które zmieniają się w tak szybkim tempie, jak rynek farmacji.
Globalizacja niesie za sobą również wiele wyzwań i problemów. Jednym z nich jest zjawisko fałszowania produktów leczniczych i suplementów diety. Proceder ten jest na tyle rozpowszechniony i istotny, że jest określany często mianem globalnej epidemii lub przestępstwem XXI wieku. Problem ten zdecydowanie narasta. Trudno więc się dziwić, że zarówno rządy poszczególnych państw, jak i organizacje o charakterze międzynarodowym wprowadziły szereg przepisów prawnych, których celem jest ograniczenie tego zjawiska.
Między innymi z tych powodów, na gruncie prawa europejskiego, dyrektywą 2001/83/WE wprowadzono wymóg stosowania specjalnych zabezpieczeń na opakowaniach produktów leczniczych. Każde opakowanie takiego produktu podlega obowiązkowemu znakowaniu w postaci niepowtarzalnego identyfikatora UI (ang. Unique identifer) oraz zabezpieczeniu przed naruszeniem opakowania ATD (ang. anti-tampering device).
Serializacja jest procesem, w którym każdemu pojedynczemu opakowaniu produktu przypisuje się unikalny numer seryjny. Dzięki niemu można śledzić i uwierzytelnić produkty w całym łańcuchu dystrybucji. Zdecydowanie wpływa to na szybką i precyzyjną identyfikację podróbek. Proces serializacji obejmuje generowanie, kodowanie oraz weryfikację unikalnej tożsamości poszczególnych elementów. Dzięki zastosowaniu technologii Track&Trace serializacja ułatwia śledzenie produktów w łańcuchu dostaw i umożliwia ukierunkowaną identyfikację produktu w przypadku konieczności jego wycofania z rynku.
Przepisy dotyczące serializacji umożliwiają firmom farmaceutycznym osiągnięcie wielu wewnętrznych korzyści. Dzięki temu producenci mogą potwierdzać autentyczność swoich produktów oraz wykrywać i zwalczać podróbki. Widoczność całego łańcucha dostaw może pomóc kontrolować zapasy i realnie obniżyć koszty. Na uwagę zasługuje tutaj również kwestia precyzyjnego wycofywania produktów z określonych rynków.
Serializacja i agregacja produktu są procesami ściśle ze sobą powiązanymi. Agregacja produktów leczniczych to kolejny etap po serializacji. Te dwa procesy mają na celu lepszą kontrolę i poprawę bezpieczeństwa produktów farmaceutycznych. Firmy, które już wdrożyły rozwiązania serializacyjne, mogą teraz rozważyć wdrożenie kolejnego etapu - agregację.
Agregacja łączy zserializowane opakowania jednostkowe produktów leczniczych spakowane w kartonach zbiorczych z wyższym poziomem opakowań zbiorczych, a następnie z poziomem palety, nadając im unikalny numer seryjny. Dzięki temu możliwe jest śledzenie zawartości opakowania zbiorczego w całym łańcuchu dostaw. Takie rozwiązanie pozwala za pomocą skanu pojedynczego kodu, zidentyfikować całą zawartość opakowania zbiorczego.
Wymóg agregacji produktów leczniczych wprowadza coraz więcej państw. Takie rozwiązania wdrożyły już np. Turcja, Egipt czy Indie. Od 2020 roku agregacja stała się również obowiązkowa we Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP) oraz w Pakistanie. W kolejnych latach do tych państw dołączyły również Japonia, Brazylia, RPA, a w 2023 roku dołączyć ma również USA.Brak agregacji produktów będzie równoznaczny z zakazem eksportu do wymienionych Państw.
Proceder fałszowania produktów leczniczych jest dość powszechnym zjawiskiem, które stale ewoluuje. Jednak serializacja połączona z agregacją może przyczynić się do znacznego jego ograniczenia i zmniejszy jego opłacalność.
Dlaczego warto rozważyć agregację jeszcze przed wprowadzeniem takiego obowiązku?
Głównym argumentem są tutaj realne oszczędności wynikające z wdrożenia połączonego procesu serializacji i agregacji produktów. Duża część z tych oszczędności wynika z poprawy efektywności procesów oraz łańcucha dostaw. Wiele firm z branży farmaceutycznych technologię tę postrzega jako swoją przewagę konkurencyjną, która w przyszłości może okazać się decydująca i znacząco wpłynie na lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
Agregacja jest już wymagana w niektórych państwach jako część ich krajowego systemu Track and Trace. Nie ma wątpliwości, że takie rozwiązania zostaną w przyszłości wprowadzone w kolejnych państwach na świecie. Powszechnie uważa się, że długotrwały sukces mogą osiągnąć firmy, które w szybkim czasie dostosują się do nowych potrzeb i są otwarte na nowe rynki eksportowe.
Agregacja zdecydowanie upraszcza wiele procesów, m.in. raportowanie i weryfikację produktu. Skanując jeden kod można uzyskać wszystkie niezbędne dane w ciągu zaledwie kilku sekund. Prowadzi to do znacznych oszczędności czasu i zasobów. Dodatkowo ułatwia proces wycofywania produktów farmaceutycznych z runku. Wyobraź sobie sytuację, w której podczas transportu jedna paleta ulega uszkodzeniu. Agregacja w takim przypadku uprości księgowanie uszkodzonych produktów i usunięcie ich z systemu. Umożliwia ona również lepsze zarządzanie całym procesem zwrotów magazynowych.
W Prespack uważamy, że agregacja to niewątpliwie skok technologiczny. Jesteśmy na zaawanasowanym etapie prac związanych z wdrożeniem tego rozwiązania w naszej firmie. Dzięki temu możemy zaoferować Państwu nową innowacyjną usługę, która zdecydowanie usprawni i przyśpieszy procesy logistyczne w Waszych firmach. Skoro w przyszłości najlepiej będą prosperować firmy, które są wstanie rozwijać swoje biznesy w oparciu o trendy i kierunki rozwoju, już dziś warto rozważyć współpracę z Prespack!